تاریخ انتشار : 1399/7/20 12:57:01 تعداد بازدید : 84

پنج روش غلبه بر استرس در بازار سهام

نویسنده : میثم رحمتی

 

یکی از بارزترین ویژگی های بازارهای مالی ریسک و عدم اطمینان است که منجر به ترس و استرس برای سرمایه گذار می شود. اما نباید فراموش کرد که همین عدم اطمینان است که منجر به کسب بازدهی بیشتر می شود. در واقع کسب سود در مقابل پذیرش ریسک معنا پیدا می کند و اگر نخواهیم این ریسک را بپذیریم، باید سرمایه گذاری خود را در فضایی انجام دهیم که نرخ سود کمتری در انتظارمان باشد.

اما روش هایی برای غلبه بر این ترس وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به آن اشاره کنیم تا شاید بتواند کمک کند سرمایه گذاران با خونسردی بیشتری بتوانند دارایی خود را مدیریت کنند. کنترل استرس می تواند سبب اتخاذ تصمیمات درست شود و جلوی تصمیمات عجولانه را بگیرد چرا که همیشه تصمیمات عجولانه و هیجانی در نهایت باعث می شود که سهامی که در بهترین نقطه برای خرید است را بفروشیم.

روش اول: داشتن استراتژی معاملاتی

تمامی فعالان بازار سرمایه استراتژی های مختلفی برای انتخاب سهام برای خود دارند. برخی با تحلیل بنیادی و برخی با تحلیل تکنیکال. برخی با اخبار و شنیده ها و برخی با توجه به تابلوی معاملات. هیچ کدام از این روش ها را نمی توان زیر سوال برد و در واقع هر روشی اگر می تواند سود برساند و موفق باشد، قابل اجراست و نقدی بهش وارد نیست اما مهم است که سرمایه گذار، در هنگام خرید یک سهم بداند که با چه دیدگاهی آن را خریداری می کند. در واقع نباید سهمی در سبد دارایی خود داشته باشیم که علت خریدش را ندانیم و یا هر بار با یک استراتژی گوناگون معامله کنیم. باید تکلیف مدل سهامداری خود را بدانیم به عنوان مثال نوسان گیر هستیم یا سهامدار!

روش دوم: پایبندی به استراتژی

خیلی ها ادعای داشتن استراتژی مشخص در خرید و فروش سهام برای خودشان دارند ولی در واقع اینکه چقدر به آن پایبند هستیم مهم است. مثلا اگر سهمی با دید یک الگوی تکنیکالی خریداری شده باید به استانداردهایآن الگو پایبند باشیم نه این که با دیدن یک روز صف فروش همه چیز را فراموش کنیم و دچار هیجان شویم. یا مثلا اگر یک سهم را با دید بنیادی و بلند مدت خریداری کردیم با یک نوسان کوچک یا مشاهده هیجان روی تابلو آن را نفروشیم.

روش سوم: داشتن حد ضرر

حد ضرر به عنوان یک اهرم کنترل زیان در خیلی از مواقع می تواند جلوی ضررهای سنگین را بگیرد. روش های مختلفی برای انتخاب حد ضرر وجود دارد. برخی درصدی پایین تر از قیمت خرید حد ضررشان را قرار می دهند و خیلی ها به روش های تکنیکالی این کار را انجام می دهند. ولی به محض رد شدن قیمت از آن حد ضرر دیگر باید تعصب را کنار گذاشت و به حد ضرر پایبند بود. حد ضرر به این معنیست که قیمت مشخصی را تعیین می کنیم و در صورت پایین آمدن قیمت سهام به زیر آن حد ضرر، از سهم خارج می شویم.

روش چهارم: مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه امری مهم در بازارهای مالیست که اگر اصول آن رعایت نشود منجر به افزایش ریسک سرمایه گذاری می گردد. مدیریت سرمایه در کل به این معنیست که چگونه پولمان را سرمایه گذاری کنیم تا اولا جلوی از بین رفتن پولمان را بگیریم و دوما بتوانیم با کنترل ریسک، به حداکثر بازدهی برسیم. تعریف دقیق و یک فرمول مشخص برای مدیریت سرمایه وجود ندارد ولی میتوان با توجه به مفاهیم اساسی مدیریت سرمایه، این اصل را برای خود پیاده سازی کرد.

در مدیریت سرمایه شما باید یک استراتژی مشخص داشته باشید که بدانید چه میزان از پولتان را می خواهید در دارایی هایی با ریسک کم و چه میزان را در دارایی هایی با ریسک زیاد سرمایه گذاری کنید. اینکه تعیین کنید در صورت کسب بازدهی مورد نظر از یک سرمایه گذاری با سود آن چه کنید. آیا مجدد سود را در همان دارایی سرمایه گذاری کنید یا اینکه انتقال بدهید به یک دارایی با ریسک کمتر. تمامی این مفاهیم مربوط به مدیریت سرمایه می شود که با برنامه ریزی مشخص، می توان ریسک را مدیریت کرد.

روش پنجم: تنوع بخشی

تنوع بخشی در سبد دارایی یک اصل رایج در بازارهای مالیست و معمولا با این مثال که همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار ندهید بیان شده است. کاهش تنوع در مواردی منجر به افزایش بازدهی می شود ولی به همان میزان ریسک سرمایه گذاری را هم افزایش می دهد. فرض کنید کل پول شما در سهام یک شرکت سرمایه گذاری شود. با هر خبر و اتفاق در مورد آن شرکت، کل سرمایه شما در معرض خطر قرار می گیرد ولی اگر به میزان کافی تنوع بخشی صورت گیرد و سرمایه بین صنایع مختلف با همبستگی نسبتا کم و شرکت های مختلف سرمایه گذاری شود، ریسک سرمایه گذاری طبیعتا کاهش یافته و با بروز یک اتفاق نامطلوب برای یک شرکت، فقط درصدی از سرمایه ما در معرض خطر قرار می گیرد.