تاریخ انتشار : 1399/7/22 14:22:45 تعداد بازدید : 135

لیدرهای جدید بازار سرمایه

نویسنده : میثم رحمتی

آنچه گذشت

شاخص کل با 132 واحد افزایش ( 01/0+)  به عدد 1,579,639 رسید و اما شاخص هم وزن برای دومین روز متوالی منفی شد و با 2040 واحد کاهش (49/0-) به عدد 414,396 رسید. کگل و حکشتی بیشترین تاثیر منفی و شپنا و تاپیکو و اخابر و شتران و خودرو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات در بازار امروز کاهش یافت و به  108,975.616میلیارد ریال رسید.

همانطور که دیروز پس از بازار گفته شد در ابتدای بازار افزایش تقاضا و غلبه آن بر عرضه مشهود بود و باعث سبز پوش شدن بسیاری از نمادهای بازار شد اما در ادامه مجدد فشار عرضه ها بیشتر شد و این فشار باعث منفی شدن بازار شد. نکته ای که پس از اصلاحات 2 ماه اخیر در بازار مشهود است این است که نمادها دیگر با هم حرکت نمیکنند.

نکته دیگری که دیروز هم خدمت شما عرض شد این بود که بسیاری از نماد ها کف های حمایتی خود را تشکیل دادند و دیگر بعید است که پایین تر از آن ها بروند و چیزی که الان بسیار مهم است, حجم خوردن و جابجایی سهام میان سهامداران جدید و قدیم و ورود مجدد نقدینگی می باشد.

گروه خودرو در بورس چگونه معامله شد؟

 صنعت خودرویی مانند دیروز بیشترین ارزش معاملات را داشت و صف خودرو همانند دیروز بارها عرضه شد و با تقاضای بالا همرا بود و مجدد صف شد اما در خساپا چنین اتفاقی رخ نداد و حتی در تایمی از بازار این سهم به صف فروش رسید. نکته ای که در این صنعت مشهود می باشد تقاضای بالای سهم خودرو نسبت به سایر نمادها می باشد.

وپاسار لیدر گروه بانکی

در صنعت بانکی که سومین ارزش معاملات پس از گروه خودرویی و فراورده های نفتی را در بازار امروز داشت اکثریت نمادها در تعادل بودند و در بازه مثبت منفی یک معامله می شدند و در این میان نماد وپاسار با تقاضای بالایی همراه بود و صف خرید داشت. از نکات این صنعت خرید بالای حقوقی در اکثریت نمادها ( جز وپاسار ) بود.

پالایشی ها در کانون توجه سهامداران

اتفاق مهم و خوب گروه پالایشی حجم خوردن های بالای نمادهای شبندر, شبریز, شپنا و شتران بود که بیشتر از میانگین حجم ماهانه خود حجم خوردند و همگی در نهایت به صف خرید رسیدند. استقبال مردم به نمادهای این صنعت با توجه به صندوق پالایش واضح و قابل مشاهده بود.

سایر صنایع

گروه فلزات اساسی نیز مانند شاخص عمل کرد و تعادل و برابری تقریبی عرضه و تقاضا در آن ها مشاهده می شد. نکته ای که در سهم های این گروه به خصوص فولاد, فخوز و فملی مشاهده می شود زیاد شدن اصلاح زمانی این سهم هاست که باعث خستگی سهامدارانشان شده است که انتظار میرود این روند نیز کم کم بهبود یابد.

گروه سرمایه گذاری روز متعادل تری را نسبت به دیروز پشت سر گذاشت . وصندوق و وامید بیشتر توسط حقوقی ها خرید و فروش می شد و در وبانک و وغدیر شاهد خرید حقوقی بودیم.

اخبار روز

  1. ترامپ: ایران به خاطر من ورشکست شده است ظرف ۱ ماه توافق فوق‌العاده‌ای می‌کنیم. هم چنین تست مجدد کرونای ترامپ منفی اعلام شد.
  2. روسیه اعلام کرد که احتمالا از اواخر ماه اکتبر یا اوایل ماه نوامبر (نیمه نخست آبان) توزیع و استفاده گسترده واکسن کرونای ساخت این کشور آغاز شود.
  3. دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: مولفه‌های تولید نسبت به سال گذشته ۱۳۰ درصد افزایش داشته است. بنابراین تولیدکنندگان معتقدند طبق مستنداتی که به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارائه داده اند باید افزایش قیمت داشته باشند.
  4. قائم مقام سازمان راهداری: به مرور در اتوبان‎های دولتی عوارضی حذف شده و به جای آن دوربین گذاشته می‎شود. 

بازارهای موازی

نرخ دلار در صرافی ملی به 31130 تومان رسید و همچنین یورو به 37 هزار تومان رسید. هم چنین قیمت سکه نیز مرز 16 میلیون تومان را رد کرد و به قیمت 16,250,000 تومان رسید. مثقال طلا نیز همچنان می تازد و در معاملات امروز به قیمت 6,380,000 تومان رسید.

کدال خوانی

  1. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف سیمان ساوه ( ساوه ) به منظور دریافت مجوز تغییر در بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات
  2. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف سرمایه گذاری صبا تامین ( صبا ) به منظور واگذاری و تحصیل سهام
  3. توقف نماد معاملاتی تولید فیبر ایران ( چفبیر ) و لیزینگ ایران ( ولیز ) به دلیل نحوه انجام معاملات .
  4. افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب بیمه ملت ( ملت ) به منظور خرید ساختمان ستاد مرکزی
  5. افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب صنایع پتروشیمی خلیج فارس ( فارس ) به منظور آزاد سازی یا فک رهن سهام ناشر متعلق به سهامدار عمده
  6. وپاسار در شش ماهه به سود ۵۶ تومانی رسیده است. سهم بانک از درامدهای مشاع در شش ماهه ۲۳۳۱ میلیارد تومان بوده است در حالیکه این عدد در کل سال گذشته ۱۹۷۸ میلیارد تومان بود یعنی در شش ماهه بهتر از کل سال قبل عمل نموده است.