تاریخ انتشار : 1399/7/23 16:22:19 تعداد بازدید : 46

جو بازار تحت تاثیر خودرویی ها

نویسنده : میثم رحمتی

آنچه در بازار امروز گذشت

شاخص کل با 19000 واحد افزایش ( 21/1-)  به عدد 1,560,607 رسید و شاخص هم وزن نیز در ادامه روزهای منفی خود با 2490 واحد کاهش (60/0-) به عدد 411,904 رسید .

فولاد و فملی و کگل و خودرو بیشترین تاثیر منفی و شپنا و تاپیکو و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات در بازار امروز باز هم کاهش یافت و به  92,888,716  میلیارد ریال رسید.

در ابتدای بازار و در پیش گشایش انتظار تعادل در معاملات را داشتیم اما پس از آن که نمادهای خودرویی صف فروش سنگینی را تشکیل دادند بقیه نمادهای بازا نیز به پیروی از آن ها منفی شدند و فشار عرضه در آن ها بالا گرفت که در نهایت منجر به منفی شدن شاخص کل شد. اما در ادامه معاملات بازار سرمایه در هفته های آینده انتظار میرود شاخص در همین حوالی و مابین 1,500,000 تا 1,550,000  برگشتی را رو به بالا داشته باشد و روند معاملات نیز بهتر شود.

خودرو و خساپا قاتل بازار

 صنعت خودرویی مهم ترین و تاثیر گذار ترین صنعت امروز بود و بسیار در منفی شدن نماد ها تاثیر گذار بود. نکته ای که در نمادهای خودرو, خساپا, خگستر و غالب نمادهای این گروه مشهود بود سرانه بالای فروش حقیقی بود که نسبت به خرید اختلافات زیادی داشت و میتوان گمان کرد که بزرگان این سهم ها از آن ها خارج شدند.

وپاسار همچنان پیشتاز

صنعت بانکی معاملات روان تری را نسبت به بازار داشت و نمادهایش در صف فروش قفل نبودند و به راحتی قابل معامله بودند. حجم معاملاتی بالا و مناسب از نکات مهم این صنعت در امروز بود. وپاسار همانند دیروز بیشتر مورد توجه بازار در این گروه قرار گرفت.

 پالایشی ها همچنان پر تقاضا

گروه پالایشی همچنان به واسطه صندوق پالایش معاملات بهتری دارند و میزان تقاضا در نمادهای این گروه بالا می باشد به خصوص شپنا و شتران که در صف خرید بازار را تمام کردند و شپنا و شبریز نیز معاملات روان و خوبی را پشت سر گذاشتند

سایر صنایع

در باقی نمادهای بازار که تحت تاثیر نمادهای خودرویی قرار گرفته بودند در منفی معامله میشدند و البته بسیاری نماد هم راه خود را از بازار جدا کرده اند و در مثبت معامله میشدند. گروه انبوه سازی, املاک و مستغلات از گروه های پر تقاضا بازار امروز بود و اکثریت نمادهایش صف خرید بودند.

اخبار روز

  1. محمد اسلامی, وزیر شهر سازی: در تلاش هستیم برای حل چالش های حوزه مسکن از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده کنیم.
  2. همتی, رئیس کل بانک مرکزی: از منابع ارزی ایران در عراق که بیش از 5 میلیارد دلار است,استفاده خواهیم کرد. این بازار فعلی ارز بسیار پر ریسک است.
  3. وزیر بهداشت از منع عبور و مرور در 5 کلانشهر تهران, کرج, مشهد, اصفهان و ارومیه در ایام تعطیلی پیش رو خبر داد.
  4. روحانی: 10 سال تحریم تسلیحاتی علیه ایران هفته آینده برداشته خواهند شد. میتوانیم هر سلاحی که می خواهیم را بخریم یا بفروشیم.
  5. ترامپ: اگر جو بایدن پیروز شود پیروزی چین خواهد بود اما اگر من برنده شودم پیروزی همه آمریکایی ها خواهد بود.

بازارهای موازی

نرخ دلار در صرافی ملی به 31500  تومان رسید و همچنین یورو در قیمت 37 هزار تومان باقی ماند. هم چنین قیمت سکه با اندکی کاهش به قیمت 15,950,000 تومان رسید . مثقال طلا نیز همانند طلا اندکی کاهش یافت و به 6,355,000 تومان رسید.

کدال خوانی

  1. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف سیمان کردستان (سکرد) و سیمان ممتازان کرمان (سمتاز) به منظور دریافت مجوز تغییر در بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات.
  2. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف ذوب روی اصفهان (فروی) به منظور نتایج شرکت در مناقصه
  3. تعلیق نماد معاملاتی سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) به دلیل نحوه انجام معاملات .
  4. اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای دوره 6 ماهه منتهی به وپارس و وبملت منتشر شد.
  5. 99 درصد سود قابل تخصیص در مجمع شستا به تصویب رسید و به ازای هر سهم 120 تومان سود تقسیم شد. هم چنین برنامه افزایش سرمایه شستا از محل اندوخته 6200 میلیاردتومانی و تخصیص سهام جایزه به سهامداران است اما هنوز تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است.