تاریخ انتشار : 1399/7/27 11:04:26 تعداد بازدید : 95

وخارزم ارزش خرید دارد یا خیر؟

نویسنده : میثم رحمتی

آشنایی با شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

سهام شناور آزاد 55 درصدي (رتبه ٣٣ درميان ٣٩٥ شركت بورسي و فرابورسي) و حجم بالاي معاملات سهام، شركت را در ميان ٥٠ شركت فعال بازار سرمايه ايران قرار داده كه حاكي از نقدشوندگي و شفافيت مطلوب این شركت در بازار سرمایه کشور است.

شرکت سرمایه ‌گذاری خوارزمی طی سال‌های گذشته توانسته سرمایه گذاری های خود را در صنایع پربازده متنوع سازد. این شرکت همچنین با توجه ویژه به مزیت‌های نسبی کشور و منطقه، ماهیت فعالیت‌های ذینفعان استراتژیک و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، محورهای عمده کسب و کار خود را در قالب برنامه راهبردی تعریف کرده است.

هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با تدوین و تصویب کلیات برنامه راهبردی شرکت در آذر ماه 1392 چشم‌انداز تازه‌ای را پیش روی سهامداران و ذ‌ی نفعان شرکت ترسیم کرد، به نحوی‌ که شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در افق هفت ساله و تا سال 1399 با تبدیل شدن به یک شرکت سرمایه‌گذاری پیشتاز، یکی از 50 شرکت برتر ایران و همچنین یکی از 5 شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ برتر ایران از نظر جمع ارزش دارایی‌ها در ترازنامه خواهد بود. بر این اساس رسیدن به حداقل یک درصد رقم تولید ناخالص داخلی کشور به نرخ جاری در سال 1399 و نیز کسب بالاترین نرخ بازدهی دارایی‌ها در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایرانی به‌عنوان چشم‌انداز عملیاتی شرکت ترسیم شده است.

ترکیب سهامداران شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

شرکت های فرعی

تحلیل پرتفوی بورسی

جمع درآمد سهام شرکت در دوره مالی منتهی به 98/3/31 معادل 156،1 میلیارد تومان بوده است که این رقم نسبت به سال گذشته اندکی افت را تجربه نموده است .

نکته قابل توجه، تغییرات عمده در روند سودآوری برخی از زیر مجموعه های با اهمیت شرکت مانند شرکت سرمایه گذاری پارس آریان، سرمایه گذاری مسکن و بانک پاسارگاد است.این شرکت ها که وزن بالایی در ساختار سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری خوارزمی دارند، در سال 1397 از زیان به سود رسیده اند که عمده این تغییرات ناشی از بهبود فرآیند عملیاتی شرکت ها بوده است. لذا بنظر میرسد این روند در سال های بعد قابل تکرار و روبه بهبود خواهد بود.

همچنین روند سودآوری سایر زیر مجموعه ها مانند کارت اعتباری ایران کیش، فولاد مبارکه، پتروشیمی فناوران، سینا دارو و ... نیز نسبت به سال گذشته بطور قابل توجهی بهبود یافته است که بر سود آوری شرکت اثرات قابل توجهی خواهد داشت.

مهمترین شرکت های بورسی

تحلیل پرتفوی غیربورسی

حدود 99 درصد از کل ارزش افزوده سرمایه گذاری های غیربورسی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از سهام شرکت های توسعه برق و انرژی سپهر،آتی نگر سپهر ایرانیان،توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی، شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیرو پارسه و توسعه معادن صدر جهان تشکیل شده است . همان طور که مشخص است بیشترین تمرکز سرمایه گذاری ها بر بخش برق و انرژی و شرکت های سرمایه گذاری فعال در این حوزه است.

مهمترین شرکت های غیربورسی

شرکت توسعه و برق انرژی سپهر

شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در سال 1391 به منظور مدیریت، نگهداری و راهبری تأسیسات و ساختمان ها و انتقال دارایی های نیروگاه منتظر قائم به صورت سهامی خاص تأسیس شد و در همان سال، قرارداد انتقال مجموعه اموال و دارایی‌های نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی شهید منتظرقائم را با سازمان خصوصی سازی مبادله نمود. در حال حاضر شرکت توسعه برق و انرژی سپهر مالکیت صد درصد اموال و دارایی‌های نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی شهید منتظرقائم را در اختیار دارد.

"در افق 1399، شرکت توسعه برق و انرژی سپهر، یکی از پنج شرکت برتر ایران در حوزه تولید انرژی و ارائه خدمات و محصولات جانبی مرتبط است که با مدل‌های نوین کسب‌وکار، عرضه محصولات و خدمات در تراز جهانی، اتکای به سرمایه انسانی و دانش بومی و به‌کارگیری فناوری‌های روزآمد رابطه پایدار و مبتنی بر منفعت متقابل را برای مشتریان و شرکای تجاری داخلی و بین‌المللی خود به ارمغان می‌آورد.

شرکت توسعه برق و انرژی سپهر می‌کوشد با ظرفیت تأمین 5 درصد از برق مورد نیاز کشور در سال 1399، دارای بالاترین نرخ بازدهی دارایی‌ها در صنعت بوده و مشارکتی فعال در رشد بالنده و توسعه پایدار کشور داشته باشد."

شناسنامه شرکت توسعه برق و انرژی سپهر

مجموعه نیروگاهی شهید منتظر قائم

مجموعه نیروگاهی شهید منتظرقائم از نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی با ظرفیت اسمی 1623 مگاوات تشکیل شده است. قدمت واحدهای بخار حدود 43 سال، قدمت واحدهای گازی حدود 22 سال و قدمت واحدهای بخار سیکل ترکیبی در حدود 15 سال می باشد. مجموعه نیروگاهی شهید منتظرقائم واقع در شهرستان فردیس استان البرز که این شرکت مالکیت آن را عهده‌دار است، با 750 نفر پرسنل علاوه بر تأمین حدود 20 درصد برق موردنیاز استان‌های تهران و البرز نقش کلیدی و استراتژیک در پایداری شبکه برق سراسری کشور دارد.

برنامه‌های آتی شرکت :

  1. افزایش ظرفیت منصوبه تولید برق
  2. سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر
  3.  فروش مستقیم برق به مصرف کنندگان بزرگ (اجرای قراردادهای دوجانبه(
  4.  صادرات مستقیم برق به کشورهای همسایه
  5.  مشارکت با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی
  6.  ورود به بازار فرابورس

طرح‌های جدید در دست مطالعه و اقدام :

  1. طرح توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی شهید منتظرقائم شماره دو به ظرفیت 500 مگاوات
  2.  طرح احداث نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 15 مگاوات
  3.  طرح احداث مزرعه بادی به ظرفیت 40 مگاوات

ارزشگذاری نیروگاه منتظر قائم:

با توجه به مالکیت 100 درصدی شرکت و همچنین ظرفیت 1،623 مگاواتی نیروگاه مالکیت سپهر را برآورد کردیم، در ادامه با قرار دادن ارزش جایگذاری نیروگاه و نسبت یورو به دلار ارزش دلاری نیروگاه را برآورد کردیم.

 

توسعه صدر معادن جهان

شرکت دانش بنیان توسعه معادن صدر جهان در 1392/11/29 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تأسیس این شرکت، سرمایه گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی و تبدیل شدن به هلدینگ معدنی گروه خوارزمی با تمرکز بر سرمایه گذاری در فلزات گران بها و بازرگانی مواد معدنی است.

این شرکت فعالیت خود را با تکیه بر دانش، تخصص و توانمندی علمی و فنی متخصصان متعهد ایرانی و با هدف ارائه محصول با کیفیت و قابل رقابت با دیگر محصولات داخلی و خارجی اقدام به ورود در حوزه‌های دانشی نموده و جهت رسیدن به این هدف شرکت در بخش تحقیق و توسعه (R&D) از حضور افراد متخصص استفاده کرده و موفق به ثبت شرکت به عنوان یک مجموعه دانش بنیان شده است. ماحصل تلاش های متخصصین این مجموعه تولید کلکتور مس اکسیدی برای اولین بار در ایران و انجام موفقیت آمیز آزمون‌های عملکردی این محصول بوده است.

این اتفاق نوید بخش آغاز فعالیت‌های دانش محور و تولید ثروت از طریق بومی سازی و تجاری سازی محصولات مورد نیاز صنایع معدنی و شرکت توسعه معادن صدرجهان می‌باشد.

فعالیت ها:

در سرزمین زرخیز ایران که جزو ده کشور برتر از لحاظ ذخایر معدنی دنیا است، توسعه معادن می تواند نیروی محرکه رشد و توسعه اقتصاد کشور و عامل مهم اشتغالزایی باشد. بر این اساس شرکت توسعه معادن صدرجهان بر مبناي راهبردهاي معدني خود، اكتشاف را عامل اصلي توسعه و رشد کشور در حوزه معدن قرار داده است.

شرکت توسعه معادن صدر جهان با اتکا به پتانسیل اقتصادی خود و با استفاده از نيروي كار متخصص فعال در حوزه معدن، ‌عملكرد قابل ملاحظه‌اي در گردآوري اطلاعات اكتشافي و تحليلي داشته است. استراتژي اكتشافي اصلی این شرکت بر اساس نياز كشور و صنعت و بر پايه ذخيره‌هاي فلزات گرانبها شامل طلا،‌ مس، موليبدن و … شكل گرفته است.

مدیریت شرکت توسعه معادن صدر جهان در راستای اهداف و موضوع تأسیس شرکت و به منظور تأمین خوراک واحدهای فرآوری ماده معدنی خود در کشور، تلاش قابل‌ توجه ای را صرف کشف معادن و ذخایر معدنی مس و طلا نموده است. در همین رابطه، شرکت از ابتدای تأسیس در قطب های معدنی کشور از جمله کرمان، خراسان، زنجان، آذربایجان و اصفهان مطالعات و عملیات اکتشافی را انجام داده است که در طی آن مطالعات مقدماتی اکتشافی در این مناطق توسط تیم فنی ـ مهندسی این شرکت و با عقد قراردادهای مشاوره جهت شناسایی نقاط دارای پتانسیل معدنی انجام شده است.

جهت تحقق اهداف شرکت توسعه معادن صدر جهان موارد زیر سرلوحه فعالیت های اکتشافی قرار دارد:

1- شناسایی محدوده‌های اکتشافی و انجام فعالیت های اکتشافی در سه فاز پی‌جوئی، نیمه تفصیلی و تفصیلی.

2-ارزیابی و بررسی فنی و اقتصادی معادن متروکه با هدف احیاء و راه‌اندازی آنها.

3- حمایت از بخش های معدنی کوچک از طریق خدمات مشاوره‌ای، خرید یا مشارکت.

روند اجرای فازهای اکتشافی

فعالیت های استخراجی

با توجه به استراتژی شرکت توسعه معادن صدرجهان؛ فعالیت های استخراجی در محدوده های معدنی تحت تملک شرکت نیز در حال انجام است و هم اکنون نیز فعالیت های استخراجی در حال انجام است تا کانسنگ مورد نیاز براي مصرف واحدهای کانه آرایی در دست احداث شرکت فراهم آید. عمليات استخراجي در اين شركت به روش علمي و كلاسيك بوده و شامل بخش تجهيز، حفاري و انفجار، بارگيري و خردايش است.

بر این اساس طراحی و استخراج معادن روباز و زیرزمینی به روش علمي و كلاسيك و بر اساس جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا با نرم افزارای معدنی در حال پیگیری است.

فرآوری معدنی

uفرآوری مواد معدنی در راستای ایجاد ارزش افزوده، جلوگیری از خام فروشی و کاربردی نمودن مواد معدنی در صنعت با به کارگیری تکنولوژی های روز دنیا یکی از اهداف استراتژیک شرکت توسعه معادن صدرجهان است. هم اکنون این شرکت در حال احداث کارخانه‌های خردایش و فرآوری در محدوده های معدنی تحت تملک خود از جمله شادان (خراسان جنوبی)، رشیدآباد (زنجان) و هندوآباد (اردستان اصفهان) است تا مواد معدنی خود را به محصولاتی با ارزش افزوده بالا تبدیل کند.

فعالیت های بازرگانی

شرکت توسعه معادن صدرجهان با تکیه بر مطالعات گسترده و کاربردی در حوزه های مختلف معدن کاری، اقتصاد معدنی و سیاستگذاری معدنی؛ یکی از ماموریت‌های اصلی خود را حضور موثر در زنجیره تأمین و عرضه محصولات معدنی کشور تعریف کرده است و در این راستا در حلقه‌های مختلف تأمین و توزیع بخش صنعت و معدن به شرح ذیل نقش‌آفرینی می نماید:

خرید و فروش معادن و مواد معدنی و انواع کالای صنعتی مرتبط با معدن در بازار‌های ملی و جهانی

صادرات و واردات انواع کالا و خدمات با تمرکز بر مواد معدنی و خدمات مرتبط

شرکت در کلیه مناقصات و مزایده‌های دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه معدن

بازارپژوهی مواد معدنی در ایران و جهان

تحلیل فرصت های سرمایه گذاری در حلقه های مختلف زنجیره ارزش معدنکاری در ایران

توجه تخصصی و همه جانبه به فرآیند صادرات محصولات مختلف معدنی و نیز تلاش در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و مباحث ارز آوری از عواملی است که باعث شده، شرکت توسعه معادن صدرجهان نگاهی دقیق به فعالیت های بازرگانی خود داشته باشد. تلاش در جهت خودکفایی کشور، ارزآوری و سرمایه گذاری مجدد در داخل کشور ما را برآن داشته است تا با کمک متخصصان و صاحبنظران این حوزه فرآیندهای بازرگانی قدرتمندی در همه‌ی زیرمجموعه‌های شرکت پیاده سازی نماییم.

شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی

شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی یکی دیگر از شرکتهای زیرمجموعه اصلی شرکت خوارزمی میباشد که عمده سرمایه گذاریهای آن در بخش بانک و خدمات مالی، معدن ، ساختمان و شرکتهای سرمایه گذاری است.جمع سرمایه گذاریهای شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی بالغ بر 5 هزار و 200میلیاردتومان بوده است که ازاین رقم2هزار و 700میلیاردتومان مربوط به سرمایه گذاریهای غیربورسی و 2 هزارو 300 میلیارد تومان مربوط به سرمایه گذاریهای بورسی میباشد.در بخش غیربورسی، این شرکت مالک شرکت ساختمان خوارزمی و توسعه معادن صدر جهان میباشد.

خلاصه ای از داراییهای ثابت و سرمایه گذاریهای شرکت اصلی و گروه

در این بخش به معرفی داراییهای ثابت و سرمایه گذاریهای شرکت اصلی میپردازیم. یکی از سرمایه گذاریهای شرکت وخارزم پروژه بزرگ هما کیدز میباشد.پروژه هما کیدز با کاربری تجاری و اداری در زمینی واقع در بزرگراه اشرفی اصفهانی، شهرک هما به مساحت حدودا 8،670متر مربع و زیربنایی به مساحت 7،703متر مربع ( اداری 14،500متر مربع، پارکینگ 3،503متر مربع و فرهنگی ورزشی 6،255متر مربع) با مشارکت شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهم الشرکه شریک 46.29درصد) در جریان ساخت میباشد. لازم به ذکر است در پایان سال 1392طی قرارداد فی ما بین شرکت سرمایه گذاری خوارزمی و شرکت توسعه مدیریت خوارزمی تمام سهم الشرکه شریک اولیه به شرکت جدید منتقل گردید و نیز پروانه ساختمانی پروژه اخذ گردیده است. لازم به ذکر است عملیات خاکبرداری و نیلینگ پروژه از بهمن ماه 1390شروع شده، همچنین در جهت افزایش سود دهی پروژه، نقشه های جدید با بارگذاری بیشتر تهیه و امور مربوط به اخذ پروانه جدید و پرداخت عوارض انجام شده است. پروژه در حال حاضر در مرحله اجرای اسکلت بتنی، تیغه چینی و تاسیسات مکانیکی میباشد و درصد پیشرفت فیزیکی پروژه 24.39درصد میباشد.

پرتفوی بورسی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

پرتفوی غیربورسی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

nav شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

 

نتیجه گیری

همانطور که در گزارش بالا مشاهده کردید شرکت خوارزمی هم در بخش پرتفوی بورسی و هم در بخش پرتفو غیربورسی شرکت ها بسیار مهمی را دارد و با ارزشگذاری های انجام شده میبینیم ارزش دارایی های شرکت با تمام زیرمجموعه های خودش، در حوالی 2400 تومان میباشد و با توجه به قیمت 1120 تومانی سهم، متوجه میشویم این شرکت 46 درصد ارزش خود در حال قیمت گذاری بر روی تابلو میباشد. بنابراین سهم از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی را داراست ( گروه سرمایه گذاری کاریزما)

تحلیل تکنیکال وخارزم

همان طور که در نمودار مشاهده می کنیم سهم وخارزم از ابتدای سال ۹۷ رشد خود را آغاز کرد و از قیمت ۶۰ تومان به ۲۱۵۰ تومان در مرداد ۹۹ رسید و سپس وارد فاز اصلاحی شد . در نمودار بالا که تایم هفتگی می باشد میبینیم که به سقف ۲ چنگال رسید و به آن واکنش داد . سهم در طول این مدت سه بار در محدوده ۱۰۰۰ تومان حمایت شد و میتوان این عدد را حمایت مهم سهم به حساب آورد . در تایم روزانه در حال تشکیل و تکمیل الگوی کف ۲ قلو می باشد و هم چنین واگرایی مثبت نیز مشاهده می شود.
تارگت های سهم در شکل مشخص شده است .
کسانی که که قصد خرید دارند خرید در همین محدوده با حد ضرر زیر ۱۰۰۰ تومان و تارگت حداقل سقف قبلی به عنوان حد سود می تواند نسبت ریسک به ریوارد خوبی را برای آن ها داشته باشد.