تاریخ انتشار : 1399/7/27 14:58:55 تعداد بازدید : 37

ادامه ترس بازار سرمایه از اتفاقات آینده

نویسنده : میثم رحمتی

آنچه در بازار امروز گذشت

شاخص کل با 47000 واحد افزایش به عدد 1,514,398 رسید و شاخص هم وزن نیز مانند شاخص کل روز منفی ای را پشت سر گذاشت و با 5500 واحد کاهش به عدد 406,442 رسید .

فولاد و فملی و تاپیکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات در بازار امروز کاهش محسوسی یافت و به  63,168,357 میلیارد ریال رسید.

بازار از همان ابتدا و در پیش گشایش روند امروز خود را مشخص کرد و از همان ابتدا میزان عرضه ها در اکثریت سهم های بازار بسیار بیشتر از تقاضا بود. اکثر گروه های بزرگ بازار مانند پالایشی و خودرویی و ... صف فروش بودند و گروه های کوچک تر مانند گروه انبوه سازی معاملات روان تر و بهتری را داشتند. همان طور که قبلا نیز ذکر کردیم محدوه 1 میلیون و 500 هزار واحد حمایت محکمی برای شاخص کل قلمداد می شود و بسیار بعید است که شاخص کفی پایین تر از 1480000 ثبت کند.

تعادل در انبوه سازی

همان طور که در بازار امروز مشاهده شد اکثریت بازار منفی بودند و گروه های اندکی در تعادل معامله می شدند که یکی از این گروه ها, گروه انبوه سازی بود که معاملات به نسبت روان تر و بهتری نسبت به سایر گروه ها داشت. ثفارس, ثنوسا, ثبهساز و ثباغ و ... از نمادهای مثبت این گروه در بازار امروز بودند و سرمایه گذاری شاهد( ثشاهد ) که از سهم های مهم این گروه است پس از دو روز مثبت امروز به صف فروش رسید. شاخص این گروه پس از حمایت در نقطه 14930 حرکت صعودی خود را آغاز کرده است و از گروه های مستعد رشد و قابل توجه بازار می باشد و که امروز هم استقبال از آن به نسبت سایر گروه ها خوب بود.

گروه استخراج ذغال سنگ پرتقاضا

از نکات قابل توجه بازار امروز مثبت و صف خرید بودن نمادهای این گروه( کشرق, کطبس و کپرور ) بود. به گونه ای که کشرق و کپرور صف خرید و کطبش هم در ابتدا صف فروش بود و سپس مانند هم گروه های خود با افزایش تقاضا رو به رو شد و این افزایش تقاضا به گونه ای بود که باعث اختلاف 7 درصدی قیمت آخرین معامله با قیمت پایانی شد و همچنین 16 برابر میانگین حجم ماهانه خود, حجم خورد که قطعا باعث توجه بیشتر بازار به این سهم در روزهای آینده بازار می شود. شاخص گروه ذغال سنگ نیز در محدوده حمایتی مناسبی قرار دارد و می تواند صعود چه بسا کوتاه مدت داشته باشد یکی از شایعاتی که در این گروه شنیده میشود تغییر نرخ تبدیل گروه میباشد که باید دید به واقعیت میپیوندد یا خیر.

محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات بازار امروز

در این گروه غالب سهم ها در صف فروش بودند و مابقی نیز در مثبت بالا و صف خرید معامله می شدند. قرن, پاکشو, شپاکسا, شپلی و ... در صف خرید بودند و پترول, تاپیکو, شگویا, آریا و ... در صف فروش بودند و نماد فارس هم متعادل معامله می شد. نکته مهمی که در این گروه قابل توجه می باشد حجم های معاملاتی به نسبت خوب در اکثریت نمادهای این گروه می باشد که در بعضی روزهای بازار مانند سه شنبه هفته گذشته این تقاضا با صف خرید شدن سهم ها همراه می شود. شاخص این گروه درگیر گارد نزولی خود می باشد و پس از 3 بار برخورد موفق به شکست آن نشده است که در صورت شکست آن صعود این گروه هموارتر می شود.

سایر صنایع

بیشتر نمادهای بازار در منفی بالا و صف فروش معامله می شدند و از نکات دیگر و قابل توجه بازار امروز حجم خوردن های مناسب نمادهای بانکی( وتجارت و وبملت و ... ) بود.فولادی ها نیز بار دیگر به سمت کف حمایتی خود هدایت شدند و انتظار میرود در روزهای آینده معاملات بهتری در این گروه صورت گیرد. پس از اصلاح دو ماهه در تمامی سهم ها بسیاری از نمادها در موقعیت مناسبی برای خرید قرار دارند و میتوان آن ها را با دید مناسب و بلندمدت خریداری کرد. از نکات قابل توجه دیگر بازار نیز صندوق دارا یکم می باشد که 20 درصد زیر ارزش ذاتی خود معامله میشود.

اخبار روز

  1. وزیر امور خارجه: بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ امروز تحریم های تحمیلی علیه تسلیحات در کشور بطور خودکار پایان می‌یابد. عجیب نیست که با تجهیز کورکورانه به سلاح مخالف باشیم.
  2. رئیس مجلس شورای اسلامی از نشست مشترک رئیس مجلس، رؤسای کمیسیون‌های تخصصی اقتصادی، برنامه و بودجه صنعت و کشاورزی مجلس با حضور وزرای اقتصادی و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز و نهاده‌های کشاورزی در شامگاه امروز خبر خبر داد.
  3. رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: با تشدید نظارت‏ها به دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم. دولت بخش خصوصی را موتور محرک اقتصاد کشور می‌‏داند.
  4. معاون وزیر امور خارجه روسیه: علیرغم تهدید آمریکا به تحریم، همکاری نظامی روسیه با ایران پس از پایان تحریم تسلیحاتی ادامه می یابد. روسیه از تحریم های آمریکا نمی ترسد، زیرا به آن ها عادت کرده است.
  5. رئیس شورای شهر تهران: به نظر می رسد عملکرد دست اندرکاران ستاد ملی کرونا برای مقابله موفق نبوده است و نیازمند تعطیلی کامل دو هفته ای تهران هستیم و غیر این صورت از پس موج سوم بر نمی آییم.

بازارهای موازی

نرخ دلار در صرافی ملی به 32000  تومان رسید و همچنین یورو در صرافی ملی به قیمت 37550  تومان رسید. هم چنین دلار نیمایی به قیمت 24700 تومان رسید. اما آن چه در بازار آزاد در حال معامله است حکایت از دلار 33 هزار تومانی دارد. هر چند تا لحظه نگارش این متن دلار به محدوده 31 هزار وارد شده و نوسان هزار تومانی را شاهد هستیم.

متاسفانه آنچه در نمودار دلار مشاهده می شود شکست کانال صعودی رو به بالا می باشد که میتواند عددهای بالاتری را برای دلار متصور شد که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

قیمت سکه نیز همچنان بالای 16 میلیون تومان میباشد و در معاملات امروز به قیمت 16,300,000 رسید. انس جهانی نیز در پایان هفته معاملاتی خود  با کاهش 31 دلاری به عدد 1899 دلار رسید. قیمت آبشده نقدی نیز به 6,400,000 رسید, عددهایی که در گمان خیلی ها نبود و امیدواریم که این بازارها نیز اصلاح خوبی را همانند بازار سرمایه تجربه کنند.

کدال خوانی

  1. افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب) به منظور پذیرش کالای شمش چدن تولید شرکت ذوب آهن اصفهان
  2. افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب شرکت باما (کاما) به منظور افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی ها.
  3. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف گلتاش (شگل) به منظور دريافت مجوز تغيير بيش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات
  4. اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای دوره 6 ماهه منتهی به 31/6/1399 نماد وسپهر منتشر شد.
  5. افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف رفاه کارگران (ورفاه) به منظور تأثيرات با اهميت ناشي از تغييرات ارزي (قيمت ارز)