تاریخ انتشار : 1399/9/1 10:56:35 تعداد بازدید : 399

آیا نقدینگی دوباره به بورس برگشته است؟

نویسنده : میثم رحمتی

بازار سرمایه از اول سال روزهای عجیب و غریبی را سپری کرد. رشد شارپی تا اواسط تابستان، همه توجه ها را به خودش جلب کرد تا اینکه با رفتارهای متناقض سیاست گذار وارد فضای ریزشی سنگینی شد. این ریزش در حالی انجام شد که بازارهای موازی به خصوص دلار و سکه با رشد همراه شدند.

هر چند از نظر تحلیلی درصدی از این رفتار بازارها منطقی بود و باید همگرا میشدند. اما داستان بازار سرمایه کمی غمگین تر شد. بازار سرمایه در یک ریزش تاریخی، با افت 42 درصدی همراه شد و خیلی از معادلات بازارهای مالی را بهم زد. 

اما از اوایل هفته گذشته بود که بعد از افت بازار دلار و ریزش از محدوده 33 هزار تومان به محدوده 26 هزار تومان، شاهد ورود پول به بازار سرمایه بودیم. این ورود پول هر چند با شیب کم رشد میکند ولی همزمانی با ریزش سایر بازارهای موازی نشان از توجه دوباره بازار سرمایه دارد. در یک ماه گذشته بازارهای موازی بازار سرمایه شاهد افت و ورود به فضای رکودی بازار بود تا جایی که مسکن و خودرو معاملاتشان به کمترین حد ممکن رسیده است و انتظار افت قیمتی و خواب زمستانی عجیبی برای آنها متصور هستیم. بازار دلار و بع تبع آن سکه هم همچنان در ترند نزولی خود هستند و پیش بینی میشود دلار توانایی رسیدن به محدوده 23 هزار تومان را هم داشته باشد. 

وضعیت تکنیکالی بازار سرمایه

اما بازار سرمایه از لحاظ تکنیکالی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. شاخص کل از محدوده حمایت فیبویی خود در عدد یک میلیون و 200 هزار واحد برگشت و پس از سپری کرد 6 روز رشد، امروز به مقاومت بسیار مهم خود رسید. در دقایق اولیه امروز همانطور که انتظار داشتیم با عرضه همراه بودیم ولی اینبار برخلاف سه ماه گذشته تقاضا برتری خود را حفظ کرد و دوباره شاهد برگشت سهم ها شدیم. 

نکته مهم این روزهای بازار برگشت شستا به روند معاملات است. شستا در هفته گذشته با افت 20 درصد بازگشایی و همان روز با صف خرید همراه شد. همین عاملی شد تا شاخص کل و ارزش معاملات روندی بهتری به خود بگیرند به نحوی که ارزش معاملات در روز چهارشنبه دوباره به نزدیکی 20 هزار میلیارد تومان برگشت.

در نتیجه با بهبود تقاضا در معاملات امروز و عبور شاخص کل از مقاومت یک میلیون و 350 هزار واحد، میتوان انتظار داشت شاخص تا محدوده یک میلیون و 550 هزار واحد راه سختی را نداشته باشد و میتوان به روزهای خوب امیدوار بود. هر چند برای ورود به بازار باید حتما استراتژی داشته باشید تا دوباره اسیر هیجان نشوید. 

وضعیت بنیادی بازار سرمایه

ریسک‌ها:مصوبات شورای پول و اعتبار در هفته قبل مبنی بر افزایش دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت و تاسیس صندوق‌های مذکور، ریسک جذب وجوه در صندوق‌ها را فراهم می‌آورد و دست بانک‌ها را در جذب منابغ با نرخ سود بالاتر باز می‌کند. دولت همچنان بر نرخ‌های حدود ۲۰ درصد در تامین مالی خود و نرخ سود بین بانکی اصرار می ورزد اما در صورت مهار تورم و غلبه بر جریان سفته‌بازانه، می‌تواند با نرخ‌های مذکور، حداقل در کوتاه و میان‌مدت، جریان پول را منفعل سازد که به زیان تولید و بازار سرمایه است. بازارهای کالا، کم رمق و کم حجم است، به‌نحوی‌که عرضه‌های گذشته در بورس کالا با مازاد عرضه مواجه شد در این راه، کرونا و کم‌فروغ بودن بازارها مزید بر علت است.. بازار ارز نیز در ابهام تصمیم‌های آمریکا با ریس‌جمهور جدید است.

فرصت‌ها: اختصاص بخشی از منایع صندق‌های جدیدالتاسیس با مجوز تازه شورای پول و اعتبار به سهام عدالت، بخشی از ریسک بازار سرمایه را کاهش می‌دهد. رشد قیمت‌های‌جهانی نیز از دیگر فرصت‌های جدید بازار سرمایه است. انتظار بازارهای جهانی از تصویب بسته پولی ایالات‌متحده تا قبل از پایان سال، می‌تواند محرک قیمت‌ها در آینده باشد.