تاریخ انتشار : 1399/9/1 15:05:27 تعداد بازدید : 39

اول آذر ادامه موج سبز

نویسنده : مهندس ایمان علیمردانی

آنچه در بازار امروز گذشت

امروز شاخص کل به عدد 1.366.536 رسید و شاخص کل با 21235 واحد افزایش و شاخص هم وزن با 2303 واحد نسبت به چهارشنبه پایان یافت .

در شرایطی اولین روز آذرماه را آغاز می کنیم که هفته آخر آبان، پر بود از رکوردشکنی‌های امید بخش در بورس. تمام روزهای کاری هفته گذشته شاخص‌کل و شاخص‌کل هم‌وزن مثبت بودند که این رویداد از میانه‌های تیرماه تاکنون سابقه نداشته است. از سوی دیگر بعد از مدت‌ها که نماگر بازار روند نزولی پرقدرتی داشت، در شش روز کاری اخیر دماسنج بازار توانست 11 درصد رشد را تجربه کند. این موارد را در کنار رشد 48 هزار واحدی و 3.7 درصدی شاخص‌کل در روز چهارشنبه و همچنین افزایش قابل توجه ارزش معاملات که بگذاریم متوجه می‌شویم، پالس‌های مثبت متعددی از سمت بورس صادر شده است.

با توجه به موارد فوق امروز نیز انتظار می‌رفت بازار سبزپوشی را داشته باشیم و یکی از شنبه‌های هیجانی که در چهارماه نخست سال به کرات تجربه کرده بودیم، رقم خورد. در این میان نباید از این موضوع غافل شد که از امروز تعطیلی فراگیر اجرایی شده و بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل خواهند شد. بازارهای موازی همانند طلا، خودرو و ... نیز تعطیل خواهد بود. در این شرایط احتمال دارد تمایل سرمایه‌گذاران به فعالیت بیشتر در بورس، افزایش یابد؛ اتفاقی که در ابتدای سال و تعطیلات نوروزی هم رخ داده بود.

رايانه ای ها با فشار فروش همراه بودند. رانفور٬ مرقام٬ آپ٬ مداران٬ مفاخر٬ افرا پر عرضه های گروه بودند. ركيش٬ پرداخت٬ سيستم و تاپكيش مثبت و متعادل بودند.

خدمات فني و مهندسی نیز با نوسانات منفی همراه بودند. رتكو پر تقاضا داد و ستد شد. رمپنا پرتقاضا معامله شد. تپولا٬ خفولا و تابا نیز با افت قیمت همراه بودند.

  بانكی ها هم نسبتا مثبت داد و ستد شدند. وبصادر٬ وپارس٬ سامان٬ وگردش و وسالت نمادهای مثبت گروه بودند. سمايه پر عرضه ی گروه بودند. وپاسار٬ وبملت٬ ونوين٬ وشهر٬ وملل ووسينا نیز مثبت و متعادل بودند.

هفته خوب صندوق های سهامی

صندوق های سهامی در هفته گذشته رشد خوبی داشتند و در بهضی روزها حتی از سهم ها هم بازدهی بهتری داشتند که به شدت مجددا طرف دار پیدا کردند و با استقبال خوبی همراه بودند. صندوق کاریس هم در هفته گذشته سود 20 درصد رو برای سهامداران خود محقق ساخت. امروز هم که در اولین روز آذر هستیم شروع بسیار خوبی داشتند و نسبتا به خوبی هم به کار خود پایان دادند.

اخبار روز

 رییس جمهوری گفت:‌ تا پایان سال به نزدیک ۳۰ میلیون نفر ماهانه ۱۰۰ هزارتومان پرداخت می‌شود و ۱۰ میلیون خانوار هم وام یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند که بازپرداخت آن ۳۰ ماهه است.

حجت الاسلام زائری (فعال دینی و سیاسی) در ویدئویی گفت: اگر ملت فهیم و همیشه درصحنه است، فقط ۲۲بهمن و ۹دی و روز قدس نیست. اگر ملت درک و فهم دارد، باهاش حرف بزنید؛ اجازه اعتراض بدهید.

معاون امور صنایع وزارت صمت در نشست با انجمن صنایع روغن نباتی ضمن بررسی مهمترین چالشهای پیش روی این صنعت، بر تسریع در تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تاکید کرد.

محمود فکری سرمربی استقلال و شیخ دیاباته بازیکن این تیم، بر سر تعویض در بازی با فولاد با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند.

بازارهای موازی

حال بازارهای جهانی هم این روزها مساعد است. هر بشکه نفت برنت به کانال 45 دلار وارد شده است و این در شرایطی است که حدود 20 روز پیش تا کانال 36 دلار هم کاهش یافته بود. مس در ادامه اوج‌گیری‌های این چند هفته اخیر، در پایان معاملات روز گذشته به 7264 دلار رسید و رشد 2.5 درصدی را تجربه کرد. روی نیز در معاملات روز گذشته صعود 1.6 درصدی داشت و به مرز2800دلار رسید. اونس جهانی طلا هم با توجه به اخبار امیدوارکننده درباره واکسن کرونا در محدوده 1870 دلار در حال نوسان است.

دلار که مهم‌ترین مولفه تاثیرگذارِ اقتصادی بر بازار سرمایه در ماه‌های گذشته بود، روزهای کم فروغی را سپری می کند. در بازار متشکل ارزی، روز پنج‌شنبه دلار تا کانال 24 هزار تومان پایین آمد ولی در بازار آزاد در کانال 25 هزار تومان در حال دادوستد است. برخی فعالان اقتصادی اعتقاد دارند دولت نمی‌گذارد قیمت دلار کاهش پیدا کند اما فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد تاکید کرد((دولت با واقعی شدن قیمت ارز موافق است و هیچ ممانعتی از بهبود روند شرایط ارزی کشور و تعدیل قیمت دلار نمی‌کند.))

کاهش نوسانات نرخ ارز و روند ملایم و کاهش آن در دو هفته اخیر، بازارهای موازی همانند طلا، مسکن و خودرو را هم کم فروغ کرده است.

کدال خوانی

غگیلا به استناد ماده 12 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران به اطلاع مي‌رساند با توجه به ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر، نماد معاملاتی حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می گردد.

نماد معاملاتي شرکت بانک دي (دي1) پس از افشاي اطلاعات با اهميت گروه الف و رفع دلايل تعليق، از طريق انجام حراج ناپيوسته بدون محدوديت دامنه نوسان قيمت و با اعمال يك مرحله پيش گشايش، امروز شنبه مورخ 1399/09/01 آماده انجام معامله مي‌باشد.

حمل و نقل کالاي سروش کار آفرينان کوير از زیر مجموعه های #کویر در 6 ماهه 263 میلیارد ریال سود خالص داشته است کل سود  خالص سال قبل 48 میلیارد ریال  بود.

بهسود تجارت اعلم از زیر مجموعه های #چکارن در 6 ماهه  142 میلیارد ریال سود خالص داشته است.