تاریخ انتشار : 1399/9/1 15:37:36 تعداد بازدید : 87

چگونه بازدهی خود را در بورس افزایش دهیم؟

نویسنده : بهروز ملاحسینی

پس از آن که در ماه های گذشته توجهات به بازار سرمایه زیاد شد, کسانی که به عنوان تازه وارد به بازار سرمایه آمدند گمان می کردند که مثل آب خوردن در این بازار سود خواهند کرد و سرمایه خود را در این بازار چند برابر خواهند کرد. تا مرداد ماه فرا رسید و بازار سرمایه وارد 3 ماه اصلاح فرسایشی قیمتی و زمانی خود شد و بسیاری از تازه واردان علاوه بر سودهای خود, بخشی از سرمایه خود را نیز از دست دادند تا معنای ضرر را در بازار سرمایه چشیده باشند.

حال سوالی که در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران تازه وارد پیش می آید این است که چه کارهایی باید انجام دهند تا بازدهی خود را در بازار سرمایه فزایش دهند و از ضررهای این چنینی جلوگیری کنند و با خیال آسوده تری سرمایه گذاری کنند.

برای پاسخ به این سوال باید چند مسئله را باهم بررسی کنیم و در نهایت با جمع بندی آن ها نتیجه گیری کنیم. قدم اول برای افزایش بازدهی در بورس, آموزش می باشد. افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند اول از همه باید به فکر آموزش این بازار باشد. آموزش این بازار هم علاوه بر یادگیری اصول بورس, مربوط به تحلیل بنیادی و تکنیکال می شود که در کنار آن ها یادگیری تابلوخوانی نیز بسیار مهم برای کسب بازدهی بالا در این بازار می باشد.

اما پس از یادگیری انواع تحلیل و تسلط بر آن ها باید موضوعات دیگری از جمله مدیریت سرمایه و داشتن استراتژی را نیز رعایت کرد تا به بازدهی بالاتری نسبت به عموم مردم در این بورس رسید.

مدیریت سرمایه از نکات مهم و بسیار کلیدی در بورس می باشد. به گونه ای که پرتفویی که یک سرمایه گذار تشکیل می دهد باید دارای تنوع در صنایع مختلف و سبدی متنوع از بنیادی, تکنیکالی و رانتی باشد و یا به عبارتی دیگر از لحاظ کوتاه مدتی, میان مدتی و بلند مدتی تنوع در سبد وجود داشته باشد و مدیریت سرمایه در آن به خوبی رعایت شود.

هنگامی که می‌خواهید سرمایه خود را به طرز صحیحی در بورس سهام مدیریت کنید، بایستی همیشه به دنبال پاسخ به این سه سوال باشید:

  1. میزان ریسک در هر پوزیشن در پرتفوی من چه اندازه است؟
  2. چند معاملات باز در یک زمان می‌توانم داشته باشم؟
  3. نسبت سود به ریسکم چه اندازه است؟

یکی دیگر از بایدهای بازار سرمایه داشتن استراتژی معاملاتی می باشد که در نگاه اول بسیار ساده بنظر می رسد اما هنگامی که به آن توجه کنیم میبینیم که رعایت کردن آن بسیار دشوار می باشد.

یک معامله گر حرفه‌ای برای تغییرات و رفتارهای بازار، برنامه مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای دارد و هر رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی آن را مدیریت می‌کند. به زبان ساده می‌توان گفت استراتژی معاملاتی مجموعه قوانینی هستند که بر روش کلی معامله‌گر در هنگام معامله در بازارهای مالی نظارت دارد و معامله‌گر از طریق آن به خرید و فروش سهام می‌پردازد.

یک معامله گر، تنها با داشتن استراتژی معاملاتی قادر به حفظ سرمایه خود خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است به دلیل هیجانی بودن جو بازار، کل سرمایه خود را از دست دهد؛ بنابراین داشتن یک استراتژی مدون و مکتوب به تمام فعالیت‌های معامله‌گر نظم می‌دهد. این مهم از تأثیر هر عامل منفی بر روحیه سرمایه‌گذار جلوگیری کرده و به او کمک می‌کند تا با اتکا به استراتژی شخصی خود به معامله بپردازد و دچار احساساتی چون ترس، طمع، خشم و… نگردد.