تاریخ انتشار : 1399/9/2 13:08:13 تعداد بازدید : 36

جدال میان عرضه و تقاضا در بورس

نویسنده : بهروز ملاحسینی

آنچه در بازار گذشت

شاخص کل با 7688  واحد کاهش  به عدد 1,358,847 رسید و شاخص هم وزن نیز بالاخره منفی شد و با 888 واحد کاهش  به عدد 382,684 رسید .

فارس و فولاد و شستا بیشترین تاثیر منفی و فملی و کچاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات در بازار امروز بسیار عدد خوبی را به ثبت رساند که مهم ترین دلیلش جدال عرضه و تقاضا و رنج کشیندن های زیاد میان نمادها بود که بارها از مثبت به منفی و بالعکس معامله شدند. ارزش معاملات  به  149,513,728  میلیارد ریال رسید .

همان طور که از عرضه هایی که در بازار دیروز اتفاق افتاد, انتظار بازار خوبی را در ابتدای بازار نداشتیم. از همان پیش گشایش تا دقایق ابتدایی بازار بسیاری از سهم ها در منفی معامله شدند و اما از اواسط تایم بازار تقاضا در بازار زیاد شد و باعث رنج کشیدن بسیاری از نمادها از صف فروش به مثبت بالا شد تا روز خوبی را برای نوسانگیران رقم زند. اما در 50 دقیقه پایانی بازار مجددا فشار عرضه در بازار زیاد شد تا در روزی که مدام عددهای متفاوتی برای سهم ها درج شود, بازار در حالت تعادلی به کار خود در دومین روز از آذر ماه پایان دهد.

بهترین گروه معالاتی کماکان پالایشی ها هستند و شپنا و شتران از این گروه قدرتمندانه صف خرید بودند که همان طور که قبلا اعلام کردیم مهم ترین دلیل آن صندوق پالایش می باشد. خساپا و فملی کماکان مورد توجه بازار می باشند و نسبت به هم گروهی های خود از تقاضای بیشتری برخوردار هستند.

گروه زراعت و خدمات وابسته روز بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند و تمامی نمادهای این گروه جز سیمرغ در مثبت و صف خرید معامله شدند. تلیسه از این گروه با مثبت 34 درصد بازگشایی شد تا سود خوبی را برای سهامدارانش رقم بزند. دلیل تقاضای بالای این گروه افزایش نرخی بود که در بسیاری از نمادهای این گروه رقم خورد و هم چنین بازارگردانی های خوبی بود که گره معاملاتی بسیاری از نمادهای این گروه را باز کرد.

همان طور که پیش تر نیز اعلام کردیم شاخص در محدوده 1,380,000 تا 1,400,000 مقاومتی پیش روی خود دارد که بسیار زیبا به این سطح واکنش نشان داد و باعث منفی شدن شاخص کل شد. در ادامه انتظار می رود این منفی ها پایدار نباشد و در روزهای آینده وضعیت شاخص کل بهبود یابد و سناریو بد هم عدم حمایت از بازار می باشد که با توجه به تعطیلی بازارهای موازی و ورود پول به بازار سرمایه این سناریو بسیار بدبینانه می باشد.

اخبار روز

1) روز گذشته دو خبر در مورد واکسن کرونا منتشر شد. اول اینکه شرکت داروسازی فایزر-بایونتک برای واکسن تولیدی خود از سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا مجوز اضطراری درخواست کردند. دوم اینکه سینوفارم یکی از شرکت‌های چینی تولید‌کننده واکسن ویروس کرونا گفته است تقریبا یک میلیون نفر در چین واکسن کووید-۱۹ اورژانسی آن را که هنوز در مرحله آزمایش است، استفاده کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد با این دو خبر، امیدواری‌ها برای از بین رفتن سایه شوم ویروس کرونا بیشتر شده است.

2) در حالیکه انتظار میرفت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی در «گروه ۲۰» با حاضران خداحافظی کند، از تداوم همکاری با آن‌ها خبر داد.

3)  معاون وزیر بهداشت: جریمه تردد خودرویی شبانه در شهرهای قرمز با وجود اعلام قبلی وزیر کشور، ۲۰۰ هزار تومان است و نه ۵۰۰ هزار تومان!

4) تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تائید دسترسی تکمیلی بازرسان این سازمان به سایت‌های مورد نظر در ایران تاکید می‌کند که آژانس به راستی‌آزمایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب موافقت‌نامه پادمانی ادامه می‌دهد.

5) یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از تهیه طرح یک فوریتی ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی در مجلس خبر داد.

بازارهای موازی

شرایطی که قبلا در مورد بازار های سکه و دلار ذکر کردیم در حال وقوع می باشد و آن آرام گرفتن قیمت دلار و سکه در محدوده های حمایتی خود و نوسان آن ها و فرسایشی بودن اصلاح زمانی و قیمتی می باشد. در روزهایی که بازارهای جهانی شرایط خوبی را دارند و عددهای بالایی را ثبت می کنند, بازار سهام جذابترین سرمایه گذاری ایران می باشد و با سرمایه گذاری درست و مناسب می توان به سودهای خوبی رسید.

دلار در صرافی ملی به  27,750تومان رسید و همچنین یورو دز صرافی ملی  30,600شد.

سکه نیز در این روزها بارها در محدوده قیمتی خود یعنی 11,500,000 تا 12 میلیون نوسان می کند. قیمت سکه  به 12,000,000 تومان رسید. نکته ای که در معاملات دلار و سکه وجود دارد, راکد بودن بازارهایشان بع علت تعطیلات و جذاب نبودن سرمایه گذاری دلار و سکه در مقطع کنونی می باشد که باعث شده است حجم نقدینگی به نسبت خوبی وارد بازار سرمایه در روزهای اخیر شود.

کدال خوانی

  1. تدبيرسازان سرآمد از زیر مجموعه های وپاسار در 6 ماهه 583 میلیارد ریال سود خالص داشته است. هم چنین قمرو در ابان 127 میلیارد ریال فروش داشته و جمع فروش به 4 ماهه  333 میلیارد ریال است.
  2. افزایش نرخ خپویش : با توجه به افزایش بهای نهاده های تولید در شش ماهه اول سال تعدیل نرخی بالغ بر 269 میلیارد ریال اخذ و آثار ناشی از آن در صورتهای مالی حسابرسی شده دوره مالی 6ماهه منتهی به 31/06/1399 منعکس و خدمت سهامداران محترم ارائه خواهد گردید.
  3. گزارش بسیار خاص از گروه مالي پارسيان که زیر مجموعه وپارس است و در 6 ماهه 21752 میلیارد ریال سود  خالص محقق کرده مدت مشابه این عدد 1617 میلیارد ریال بود.
  4. وبانک ملک میفروشد, شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در نظر دارد بخشی از املاک این شرکت را با شرایط مندرج در آگهی شده در این اطلاعیه به فروش برساند.

       5. نمادهای معاملاتي شركت هاي ايركا پارت صنعت (خكار)، كشت و صنعت پياذر (غاذر)، مجتمع هاي توريستي و رفاهي آبادگران ايران (ثاباد) مشمول دستورالعمل              رفع گره معاملاتي مي باشند.