به سامانه سرمایه گذاری آی وست خوش آمدید. چنانچه در سیستم ثبت نام کرده اید، با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه شوید. در غیر اینصورت روی دکمه ثبت نام کلیک کرده و اطلاعات ثبت نام را کامل کنید.

آشنایی با صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Funds)، یکی از ابزارهای پرطرفدار سرمایه‌‌‌گذاری است که از ریسک معقولی برخوردار بوده و سرمایه‌گذاران می‌‌‌توانند در بلندمدت بازدهی معقولی را از آن انتظار داشته باشند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف مدیریت حرفه‌ای منابع و کسب بازدهی مناسب از طریق تجمیع سرمایه افراد و سرمایه‌گذاری در اوراق‌بهادار، تشکیل شده‌‌‌اند و در سطح جهان از تنوع بالایی برخوردارند.
به طور کلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سه دسته از دارایی‌های مالی سرمایه‌‌‌گذاری می‌‌‌کنند که عبارتند از:
• اوراق دارایی (سهام)
• اوراق بدهی (اوراق مرابحه شرکتی)
• اوراق مشارکت دولتی (بدون ریسک)
بازده واحدهای صندوق‌‌‌های سرمایه‌‌‌گذاری، با استفاده از ارزش خالص دارایی یا NAV محاسبه و قیمت‌گذاری ‌‌می‌‌‌شود. ارزش خالص دارایی یا (Net Asset Value (NAV، برابر است با مجموع تمام دارایی‌ها منهای تمام بدهی‌های پرتفوی صندوق در انتهای یک روز، تقسیم بر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق در انتهای همان روز. یکی از معروف‌‌ترین انواع صندوق‌‌‌های سرمایه‌‌‌گذاری، صندوق سرمایه‌‌‌گذاری قابل معامله در بورس (EXCHANGE TRADED FUND) یا ETF نام دارد که مانند یک سهم در بازار سرمایه معامله و قیمت آن از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد. ETFها ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند. واحدهای این صندوق‌های قابل معامله، در بازار بورس اوراق بهادار و با قیمتی نزدیک به NAV معامله می‌شوند.
ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌‌‌گذاری در صندوق‌‌‌های قابل معامله ۱۰,۰۰۰ ریال است و NAV آنها هر ۲ دقیقه یکبار محاسبه می‌گردد. برخی از صندوق‌های ETF از نوع با درآمد ثابت دارای پرداخت سود دوره‌ای بوده و ارزش هر واحد پس از پرداخت سود ماهانه به قیمت اسمی ۱۰,۰۰۰ ریال بازمی‌گردد. برخی دیگر نیز سود دوره‌ای ندارند و ارزش واحد آن به صورت تجمعی اضافه می‌شود و دارندگان آنها از تفاوت قیمت خرید و فروش هر واحد کسب سود می‌نمایند. دوره فعالیت این صندوق‌ها به‌صورت نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. البته حداقل مبلغ برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صد هزار تومان تعیین شده است که این رقم شامل صندوق‌های ETF نیز می‌شود. بازخرید واحدهای این نوع صندوق‌ها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان‌پذیر بوده و دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر یک روزکاری است. به همین دلیل این صندوق‌ها از نقدینگی و شفافیت قیمتی نسبتاً بالایی برخوردارند.
چگونه ETF بخریم؟
خرید واحدهای ETF، مستلزم دارا بودن کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که این کد از تمامی شرکت‌های کارگزاری قابل‌دریافت است. واحدهای خریداری شده با نام هستند و گواهی خرید مربوطه توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می‌شوند. صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله هستند که این امر، سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن را بسیار آسان نموده است. با خرید و فروش واحدهای صندوق‌های ETF، درصدی به عنوان کارمزد معاملات از حساب سرمایه‌گذار کسر می‌گردد؛ اما به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ” بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها، هیچ‌گونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد. همچنین کارمزد خرید و فروش این صندوق‌ها بر اساس شرایط معامله آن‌ها بر اساس نرخ کارمزد مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.
ارزش خالص دارایی‌های این صندوق‌‌‌ها به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. صندوق‌ها معمولاً هیچ تقسیم سودی ندارند و همه سود سرمایه‌گذاری‌‌‌های صندوق در NAV آن خلاصه می‌شود. از دیگر مزیت‌های ETF، ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. زیرا خریداران ETF از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می‌دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد و به دلیل اینکه بیش‌تر آن‌ها به شکل منفعل (Passive) مدیریت می‌شوند، معمولاً هزینه‌های کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های دیگر دارند.
انواع ETFها
صندوق‌های etf
در دنیا انواع متنوعی از ETF وجود دارد که به‌خوبی متنوع‌سازی شده‌اند و این اجازه را می‌دهند تا یک پرتفوی با تنوع خوب با سرمایه‌گذاری در چند ETF حاصل شود.
یک صندوق ممکن است دارایی‌ها متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان مثال یک صندوق ETF ممکن است ترکیبی از سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد داشته باشد. لازم به یادآوری است برخی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار ایران وجود ندارند. ولی ممکن است به‌تدریج به آن راه پیدا کنند.
انتخاب نوع صندوق ETF به ریسک‌پذیری و انتظارات افراد از بازدهی بستگی دارد. برای خرید این صندوق‌ها بهتر است رویکرد میان‌مدت و بلندمدت (بیش از ۶ ماه) وجود داشته باشد.
صندوق ETF با درآمد ثابت
صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس نوعی از ETF است که در آن مقدار رشد صندوق ثابت و مشخص شده است. برای مثال صندوق با درآمد ثابت کمند که تحت مدیریت شرکت سبدگردان کاریزما فعالیت می‌نماید از این نوع است. این صندوق در روز ۱۵ام هر ماه سود تقسیم می‌نماید و طی شش ماه اخیر به‌صورت متوسط حداقل ۲۱ درصد سود را نصیب سرمایه‌گذاران خود نموده است. با خرید یک واحد از این صندوق‌ها، مقدار مشخصی درآمد برای سرمایه‌گذار حاصل می‌شود. اگر واحد سرمایه‌گذاری برای مدت‌زمانی کوتاه نگه‌داری شود، بازدهی کوچک‌تر از بازدهی سالانه خواهد شد. صندوق در این حالت ضامن اصل پول و سود شما است.
حداقل ۷۵ درصد از دارایی این صندوق‌ها از اوراق مشارکت بانکی، سپرده بانکی یا سایر اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق خزانه تشکیل می‌شود. در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری در ETF با درآمد ثابت، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک تلقی می‌شود.
صندوق ETF در سهام
پرتفوی یک صندوق ETF در سهام از تعدادی سهم مختلف تشکیل می‌شود. ۷۰ درصد دارایی این صندوق‌ها از سهام تشکیل می‌شود. این صندوق‌ها از ریسک نسبتاً بالایی برخوردارند، چرا که ممکن است هیچ سودی حاصل نشود و حتی در کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذار ضرر همراه داشته باشد که البته تجربه نشان داده که در بلندمدت احتمال وقوع زیان بسیار ضعیف است. روی‌هم‌رفته در اکثر موارد، صندوق‌های در سهام سودهای بسیار بالاتری از صندوق‌های درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد نموده‌اند.
صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله سپهر کاریزما که با نماد کاریس در فرابورس معامله می‌شود از انواع صندوق ETF در سهام است که از ابتدای تاسیس خود در سال ۱۳۹۳ تاکنون ۳۴۰ درصد سود نصیب سهامداران خود کرده است.
صندوق ETF مختلط
صندوق مختلط، نوعی صندوق است که میان دو حالت قبلی (صندوق سهام و صندوق با درآمد ثابت) قرار دارد. در این نوع صندوق حداقل ۴۰ تا ۶۰ درصد از دارایی را سهام و مابقی را اوراق با درآمد ثابت (مثل سپرده) و سایر دارایی‌ها تشکیل می‌دهد.
صندوق ETF کالایی
در صندوق‌های قابل معامله کالایی، دارایی‌ها به جای سهام و اوراق از کالا تشکیل می‌شود. صندوق طلا، صندوق فلزات گرانبها شامل طلا، نقره و پلاتین، صندوق فلزات غیرگران‌بها شامل فولاد، آلومینیوم، مس و غیره و صندوق نفتی چند مثال از ETF کالایی هستند.
جمع‌بندی
به طورکلی با خرید واحدهای ETF، سرمایه افراد در اختیار صندوقی قرار می‌گیرد که با استفاده از یک تیم مدیریت سرمایه حرفه‌ای سعی می‌‌‌کند با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار و کالا، بازارها را به‌صورت تمام‌ وقت زیر نظر ‌گیرند و بازدهی صندوق را به حداکثر برسانند.
به همین دلیل برای خرید ETF در انتخاب صندوق، باید به سابقه مدیریت و عملکرد آن به‌عنوان معیار انتخاب توجه کرد. از آنجا که معاملات آنها در بورس انجام می‌‌‌شود، سازمان بورس و اوراق بهادار، کنترل‌های لازم جهت ورود صندوق به بورس را انجام داده و لذا بخش بزرگی از مشکل اعتماد افراد ناآشنا به بورس، در این باره حل شده است و افراد می‌‌‌توانند با اعتماد کافی به خرید این صندوق‌‌‌‌‌ها اقدام نمایند.
همانطور که پیش از این نیز اشاره شد کارکرد واقعی یک صندوق، تجمیع سرمایه‌های خرد و به‌کارگیری آن در یک سرمایه‌گذاری بلندمدت با مقدار زیاد است. به همین دلیل استفاده از این صندوق‌‌‌ها و تجمیع دارایی افراد، گاهی اوقات حتی باعث ایجاد بازدهی بالاتری نسبت به سرمایه‌‌‌گذاری‌های انفرادی می‌شود. استفاده از این صندوق‌های ETF به دلیل قابل معامله بودن، نقدشوندگی بالا، ریسک پایین، نیاز به اختصاص زمان کم و معافیت‌های مالیاتی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

شرکت سبدگردان کاریزما اولین نهاد مالی است که پیرو اجرای بند ۲ ماده ۷ قانون جدید بازار اوراق بهادار ج.ا.ایران، به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) در بازار سرمایه، در اسفند ۱۳۸۹ تأسیس و در سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به ثبت رسیده است. این شرکت به‌عنوان پیشگام در امر سبدگردانی حرفه‌ای در کشور، با هدف کمک به رشد و بالندگی کلیه ذی‌نفعان شرکت و با پشتیبانی و حمایت مجموعه‌ای از نیروهای خبره و کارآمد، تلاش دارد تا با متنوع‌سازی محصولات و خدمات خود در فضایی ارزش‌آفرین، خلاق و متعالی، سهم به سزایی در جذب مشتریان و از آن طریق، جذب منابع برای بازار سرمایه کشور ایفا کند.
لوگوی نماد الکترونیکی