به سامانه سرمایه گذاری آی وست خوش آمدید. چنانچه در سیستم ثبت نام کرده اید، با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه شوید. در غیر اینصورت روی دکمه ثبت نام کلیک کرده و اطلاعات ثبت نام را کامل کنید.

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

از آنجا که متوسط بازدهی بورس اوراق بهادار طی ده سال گذشته به نسبت بازارهای موازی همچون بازار پول (بانک‌ها و موسسات اعتباری)، مسکن، ارز و طلا، بیشتر بوده است، بسیاری از افراد تمایل به ورود به بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در بورس را پیدا کرده‌اند. از طرف دیگر عدم مهارت یا در دسترس نبودن زمان کافی از دلایل اصلی عدم توانایی این افراد در مدیریت بهینه‌ی سرمایه‌شان است. لذا درصورتی‌که شما حداقل 500 میلیون تومان سرمایه مازاد دارید و زمان یا مهارت لازم برای سرمایه‌گذاری موفق در بازار سرمایه را ندارید، شرکت سبدگردان کاریزما پیشنهاد ویژه‌ای برای شما دارد.

 سبدگردانی یا مدیریت پرتفولیو به زبان ساده یعنی شما سرمایه‌تان را طبق یک قرارداد رسمی در اختیار متخصصان حائز صلاحیت حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری قرار می‌دهید، به‌نحوی که به‌طور اختصاصی و مطابق نیازها و اهداف‌تان طی مراحل مختلف زندگی و همچنین بر حسب درجه ریسک‌پذیری‌تان، مدیریت دارایی (خرید و فروش اوراق بهادار) برای شما صورت می‌پذیرد. به عبارت دیگر، سبدگردانی یعنی سرمایه‌گذاری توسط یک فرد خبره بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی و مالی و براساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و میزان سرمایه سرمایه‌گذار که در این فرآیند بهترین ترکیب دارایی‌ها انتخاب می‌شود تا با نظارت مستمر منجر به افزایش ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شود.

شرکت سبدگردان کاریزما به عنوان اولین شرکت سبدگردان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار با افتخار اعلام می‌نماید که از ابتدای تاسیس شرکت در سال 1390 تاکنون برای بالغ بر 1000 شخص حقیقی و حقوقی سبد اختصاصی تشکیل داده است. بازده تجمعی سبدهای اختصاصی کاریزما از ابتدای تاسیس حدود 900 درصد بوده است و طی سالیان فعالیت خود همواره بازدهی بیشتر از بازده شاخص اوراق بهادار نصیب مشتریان خود نموده است.

سوالات متداول در سبدگردانی

سوال: مدت‌زمان قرارداد سبدگردانی چقدر است؟

معمولا قراردادهای سبدگردانی به صورت یک‌ساله تنظیم می‌شود، اما با اتمام یک سال طرفین می‌توانند مدت آن را برای یک سال آینده تمدید کنند. همچنین در طول مدت قرارداد سبدگردانی، امکان افزایش یا کاهش سرمایه و یا فسخ قرارداد پیش از زمان اتمام قرارداد با اعلام کتبی به طرف مقابل نیز وجود دارد.

در صورت درخواست بخشی از سرمایه توسط سرمایه‌گذار، شرکت سبدگردان در فاصله زمانی ۲ تا ۵ روز کاری بعد از درخواست کتبی سرمایه‌گذار، موظف است وجه را پرداخت نماید. اما این امر بعضاً همراه با استثناء نیز هست. فرض کنید سرمایه شما در سهم‌هایی سرمایه‌گذاری شده است که نماد معاملاتی آن‌ها توسط سازمان بورس متوقف شده است و امکان معامله روی آنها وجود ندارد. در این صورت سبدگردان با فروش سایر سهم‌های موجود در سبد، تا حد ممکن وجه موجود را به شما پرداخت خواهد کرد.

آیا سبدگردانی تضمینی وجود دارد؟

در ادامه سری سوالات مربوط به سبدگردانی اوراق بهادار، برخی سوال می‌کنند اگر با فعالیت‌های سبدگردانی که سرمایه‌تان را به او سپرده‌اید، سودی حاصل نشد و سبد متحمل ضرر شد تکلیف چیست؟ یعنی تضمینی در کار است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در بورس سهام همانند سایر بازارهای سرمایه‌گذاری، تضمین وجود ندارد. قطعا شما اگر ارز یا سکه بخرید هیچ فردی برای شما تضمین نمی‌کند که حتما قیمت ارز یا سکه طی یک مدت زمان معین رشد می‌کند.

اما یک نکته بسیار با اهمیت وجود دارد. کارمزد اصلی سبدگردان ارتباط کامل و مستقیم با سودآوری سبد دارد. یعنی سبد‌گردان نه تنها باید ضرر نسازد، بلکه باید در وهله اول سودی به اندازه سود بانکی محقق کند، سپس سود بیشتری از سود بانکی یا سود بدون ریسک را برای سبد بسازد تا درصدی از آن نصیب خودش شود. قطعا سبدگردان طی فرآیند سبدگردانی هزینه‌هایی را متحمل می‌شود. مثل هزینه تحلیل‌گر و هزینه‌های جاری. در نتیجه قاعده این است که سبدگردان برای تامین هزینه‌های خود و سودآوری، حداکثر تلاش حرفه‌ای خود را به کار گیرد تا بیشترین سود ممکن برای سبد را فراهم کند. این در کنار تکنیک‌های خاص مدیریت سبد به مشتری سبد این اطمینان نسبی را می‌دهد که ضرری در فرآیند سبدگردانی نصیب وی نخواهد شد.

همچنین با توجه به اینکه نوسان قیمت یکی از عوامل اصلی موجود در بورس سهام است، و همچنین با در نظر گرفتن این نکته که سهام‌های خریداری شده برای سبد با دید میان‌مدت و بلند‌مدت انتخاب می‌شوند، لذا در سبدگردانی نمی‌توان درآمد ثابت ماهانه داشت.

سوال: کارمزدی که سرمایه‌گذار بابت سبدگردانی می‌دهد به چه نحوی است؟

پاسخ: سبدگردان در طی مدت قرارداد یک الی دو درصد ارزش سرمایه خود را به عنوان کارمزد ثابت پرداخت می‌کند. این کارمزد صرف حق‌الزحمه نظارت سازمان بورس، حق‌الزحمه حسابرس سبدگردانی، نرم‌افزار سبدگردانی ( جهت امکان مشاهده و گزارش دهی عملکرد سبد به مشتری) و…  می‌شود.

فرض کنید شما یک میلیارد تومان برای سبدگردانی سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر این یک میلیارد تومان را در بانک سپرده‌گذاری کنید طی یک سال به شما ۲۰ درصد سود یعنی 200 میلیون تومان خواهند داد. 200 میلیون تومان طی یک سال یا به عبارتی 50 میلیون تومان برای هر سه ماه. ( البته توجه کنید که طی یک سال شما نمی‌توانید از پول خود برداشت کنید. چون در این صورت دیگر به شما ۲۰ درصد سود سالانه تعلق نخواهد گرفت و سود شما ۱۰ درصد خواهد شد). در پایان سه‌ماه اول سود سبد شما برابر با 70 میلیون تومان فرض می‌شود.  ابتدا از این 70 میلیون تومان، مبلغ 50 میلیون تومانی که بانک به شما می‌داد را کسر می‌کنیم. از 20 میلیون تومان باقی‌مانده ۳۰ درصد آن یعنی 6 میلیون تومان کارمزد سبدگردان می‌شود و 14 میلیون تومان مابقی بعلاوه 50 میلیون تومان قبلی یعنی مجموعا 64 میلیون تومان، سود مشتری خواهد بود که می‌تواند دریافت کند یا مجدد در سبد سرمایه‌گذاری کند. اگر سود سبد در پایان سه ماه، کمتر از 50 میلیون تومان بود، تمام سود متعلق به مشتری خواهد شد و کارمزدی نصیب سبدگردان نخواهد گردید.

شرکت سبدگردان کاریزما اولین نهاد مالی است که پیرو اجرای بند ۲ ماده ۷ قانون جدید بازار اوراق بهادار ج.ا.ایران، به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) در بازار سرمایه، در اسفند ۱۳۸۹ تأسیس و در سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به ثبت رسیده است. این شرکت به‌عنوان پیشگام در امر سبدگردانی حرفه‌ای در کشور، با هدف کمک به رشد و بالندگی کلیه ذی‌نفعان شرکت و با پشتیبانی و حمایت مجموعه‌ای از نیروهای خبره و کارآمد، تلاش دارد تا با متنوع‌سازی محصولات و خدمات خود در فضایی ارزش‌آفرین، خلاق و متعالی، سهم به سزایی در جذب مشتریان و از آن طریق، جذب منابع برای بازار سرمایه کشور ایفا کند.
لوگوی نماد الکترونیکی