تاریخ انتشار : 1399/7/1 14:13:37 تعداد بازدید : 203

چند درصد از پالایشی یکم فروش رفت و تخفیف آن چقدر بود؟

نویسنده : میثم رحمتی

دومین صندوق سرمایه‌گذاری ETF دولتی با نماد پالایشی یکم (دارا دوم) که شامل سهام ۴ نماد پالایشی اعم از شتران، شبندر، شپنا و شبریز است، مهلت پذیره‌نویسی‌اش به‌دلیل استقبال کم عموم مردم و سهامداران پس از دو بار تمدید، در روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه به پایان رسید. حال این سوال مطرح است چند نفر صندوق دارا دوم خریدند؟ و چند درصد از واحدهای صندوق پالایشی یکم (دارا دوم) به فروش رفت؟ قبل از ریزش‌های اخیر بورس و با توجه به بازدهی بالای دارایکم انتظار می رفت استقبال خوبی از دومین صندوق ETF دولتی صورت پذیرد اما بررسی‌ها نشان می دهد که فقط ۱۷/۴ درصد از سهام مذکور به فروش رسیده است، براین اساس در صورت در نظر گرفتن سقف ۳ میلیون تومانی برای هر فرد متقاضی کمی بیشتر از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم شرکت کرده‌اند.

چند درصد از پالایشی یکم فروش رفت و تخفیف آن چقدر بود؟

به گزارش دنیای اقتصاد:

پیگیری‌‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد سهام دولت در هر پالایشگاه ۱۵ درصد بوده و تاکنون حدود ۵/ ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صندوق پالایشی یکم صورت گرفته است. به این ترتیب متقاضیان دارای کد ملی و بدون محدودیت سنی از طریق کد بورسی (سامانه‌های آنلاین شرکت‌های کارگزاری‌) و سایر متقاضیان از طریق مراجعه به شعب ۱۵ بانک منتخب در این پذیره‌نویسی مشارکت کردند. صندوق ETF پالایشی یکم بر حسب قیمت پایانی روز ۴ شهریور ماه (مبنای تعیین نرخ سهام موجود در این صندوق)، ۷۲ هزار میلیارد تومان ارزش‌‌گذاری شد و با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده، ارزش کل واحدهای قابل واگذاری بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. سقف خرید این صندوق ۵ میلیون تومان اعلام شد، اما سرمایه‌گذارانی که تا سقف ۲ میلیون تومان از «دارا یکم» خریداری کرده بودند، فقط توانستند تا ۳ میلیون تومان از واحدهای صندوق پالایشی یکم را خرید کنند.

اعمال تخفیف ۳۰ درصدی برای خریداران دارا دوم

در این میان روز گذشته خبر رسید هیات وزیران با افزایش تخفیف سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله که متشکل از ۴ شرکت پالایشی است، موافقت کرد. تخفیفی که اکنون به ۳۰ درصد می‌رسد و دلیل آن جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه‌گذاران در پی ریزش‌های اخیر شاخص بورس است. هر چند تا لحظه تنظیم این گزارش رقم دقیقی از تعداد مشارکت‌کنندگان اعلام نشده است اما صندوق پالایشی یکم با احتساب تخفیف ۳۰ درصدی اکنون حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه حدود ۵/ ۱۲ هزار میلیارد تومان آن مورد استقبال آحاد جامعه قرار گرفته است، ۵/ ۴۲ هزار میلیارد تومان باقی مانده آن نیاز به تعیین تکلیف جدید دارد.