همین حالا در   آی وست   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/10/23 15:14:14 تعداد بازدید : 97

ورود موج منفی به بازار، بدون دلیل

نویسنده : مهندس ایمان علیمردانی

آنچه در بازار امروز گذشت

امروز شاخص کل با 40627 واحد کاهش نسبت به روز  قبل خود و شاخص هم وزن با 6165 واحد کاهش به ترتیب به اعداد یک میلیون و 260 هزار واحد و 463 هزار واحد رسید.

خودنمایی سهامداران خرد در زمین خرید سهام باز هم یک روز بیشتر دوام نیاورد و در جریان معاملات روز دوشنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۶۵ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. نگاهی به روند جابه‌جایی سهام در این روز نشان می‌دهد از ۳۸ گروه فعال بورس تهران، ۱۶ گروه با خالص خرید حقوقی همراه شدند و در مقابل شاهد خروج نقدینگی خرد از ۲۲ صنعت بورسی بودیم. روند فعلی بورس به گونه‌ای است که قریب به اتفاق نمادها صعود یا نزول های چند روزه‌ای را تجربه کرده و دوباره به جای قبلی خود باز می گردند و این مسئله به خاطر حجم بالای فاکتورهایی است که سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری خود لحاظ می کنند.از سوی دیگر موضوع بودجه 1400 همچنان مشخص نشده است و خیلی از سهامدران منتظر کلیت بودجه 1400 هستند.

امروز در شرایطی به استقبال بازار رفتیم که همه منتظر بازار خوبی بودند و انتظار میرفت بار دیگر شاخص یک میلیون و چهارصد واحدی دوباره فتح شود.اما با شروع بازار بیشتر نمادها با فشار فروش همراه شدند.واقعا هیچ دلیلی برای این روزهای بازار دیده نمی شود و تا دو روز نمای کلی بازار مثبت می شود روز بعد آن با فشار عرضه روبه رو می شود.همین امر باعث سخت شدن فضا موجود می شود.

نمادهای پرتراکنش امروز نماد ثبهساز، شستا، ولپارس، فملی، کچاد، سیتا، امین بودند.

صندوق پالایش یکم و دارا یکم می توان گفت بدترین روزهای خود را سپری میکنند.امروز هر دو صندوق حدود 10 درصد منفی را تجربه کردند.این دو صندوق، صندوق دولتی هستند که به این شرایط رسیده اند. هیچ حمایتی دیده نمیشود و هیچ حمایتی بابت صیانت از سرمایه مردم در این صندوق دیده نمی شود و سرمایه گذاران در این صندوق ها به شدت در ضرر هستند.

ماهیت امروز بازار منفی بود و در بیشتر نمادها دیده میشد.در گروه خودور که دیروز حمایت خوبی دیده شد امروز با شروع بازر بدون معطلی به صف فروش نشستن و بیشتر نمادهای این گروه قرمز پوش شدند.

شپنا و هم گروه های این نماد هم امروز با بازار هم سو شدند و موج منفی را به خوبی پذیرفتند و همین امر باعث منفی شدن صندوق پالایش شد.

  اخبار روز

  1. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در پیامی ضمن قدردانی از حامیان کشف قیمت مبتنی بر رقابت آزاد در بورس کالا تأکید کرد: بورس، نهاد اصلی ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد ایران و به تعبیری، دماسنج اقتصاد کشور است که تحولات آن متأثر از متغیرهای متعدد برون و درون بورسی است و کارکرد بهینه آن به اراده ملی و هم‌افزایی و هماهنگی همه نهادها و دستگاه‌های ذینفع و مرتبط، بستگی دارد و رخدادهای اخیر، امیدها به تقویت چنین فضایی را ارتقا داده است.
  2. پذیره‌نویسی قرارداد سلف موازی استاندارد برق «شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی»، گام بلند دیگری است که با همکاری دو شرکت «گروه خدمات بازار سرمایه سهم ‌آشنا» و شرکت «تامین سرمایه امین» انجام می‌شود.
  3. طرح مالیات سالانه املاک گران قیمت و لوکس توسط تعدادی از نمایندگان مجلس تقدیم هیات رئیسه شد.
  4. گفته میشود انجمن تولیدکنندگان قند و شکر به دنبال مجوز افزایش قیمت مصوب و حتی آزادسازی رسمی نرخ شکر هستند؛ این روزها شکر در بازار آزاد با نرخهایی به مراتب بالاتر از نرخ مصوب مواجه شده است.
  5. علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه صادرات غیرنفتی امسال در 9 ماهه به 26 میلیارد دلار رسید، گفت: ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی ما به کشورهای آفریقایی و خاورمیانه 10 میلیارد دلار برآورد می‌شود.
  6. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به رانت ۱۲ هزار میلیاردی فولاد در پی قیمت گذاری دستوری دولت طی دو سال گفت: بدون اصلاح سیاست های ارزی بانک مرکزی بهبود صادرات محقق نمی شود.

   ‌بازارهای موازی

بازر داخلی موازی امروز هم هیچ نوسانی دیده نمیشود.قیمت دلار همچنان در کانال 24 هزار تومان می باشد و قیمت ارز دیجیتال هم امروز حدود 15 درصد کاهشی معامله شد.این طوری که مشخص هست گویا کل بازارهای مالی در زمان خوبی به سر نمیبرند.قیمت خودرو مخصوصا خودروهای وارداتی به شدت کاهش قیمت را می توان دید.قیمت خانه هم در رکود رفته است و خرید و فروش به شدت کم شده است.

 کدال خوانی

  1. تملت: این نماد در 6 ماهه با سرمایه  قدیم   449 و در 9ماهه نیز 527 ریال سود محقق کرده است.
  2. داسوه: به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر ، نماد معاملاتی حداکثر تا تاریخ 1399/11/07 تعلیق می گردد.
  3. غشاذر: به استناد ماده 16 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران. توجه به ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر، نماد معاملاتی حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می گردد.