همین حالا در   آی وست   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/10/24 16:19:10 تعداد بازدید : 69

آیا شستا روند بازار را بر میگرداند

نویسنده : مهندس ایمان علیمردانی

آنچه در بازار امروز گذشت

امروز شاخص کل با 30836 واحد کاهش نسبت به روز  قبل خود و شاخص هم وزن با 8384 واحد افزایش به ترتیب به اعداد یک میلیون و 229 هزار واحد و 454 هزار واحد رسید.

امروز می توان گفت سهامدران غافلگیر شدند انتظار میرفت که بازار منفی پیش رو داشته باشیم اما نبودن تقاضا از سمت حقیقی ها حسابی بازار بورس را قرمز پوش کرد. نکته مهم دیگر این است که امروز خبری از  مصوبات و اتفاقات حاشیه‌ای نبود تا بتوان ریزش 40 هزار واحدی را به آن مرتبط بدانیم. نبود دلیل یا بهانه روشن برای صف فروش های امروز، اغلب سهامداران را کلافه و مستاصل کرده بود و حتی برخی از ترس این که خبر منفی بعدا منتشر می شود، امروز در صف فروش ها نشستند.شایعه یا حقیقت حضور چینی ها برای استخراج ارز دیجیتال در ایران و قطع برق سراسری دیروز تهران و بیشتر شهرها انتقاداتی به عملکرد وزارت نیرو و به صورت کلی به دولت جهت مدیریت نکردن بازار سرمایه وارد است.

نمادهای پرتراکنش امروز در بورس نماد شستا، خودرو، ثبهساز، شپنا، خساپا، ولپارس و فملی بود.

نماد شستا امروز بر خلاف روند بازار مورد استقبال قرار گرفت و توانست در این بازار نا امید کننده و خسته کننده سهامدران خود را خوشحال و البته شگفت زده کرد.شستا کار خود را با صف خرید به پایان رساند.امید میرود شستا بتواند روند این روزها را عوض کند و هم شاخص همراه با خود نماد روزهای خوبی را شروع کند.

در گروه لیزینگ یا واسطه گری مالی امروز نماد ولپارس، وایران نسبت به بقیه هم گروه های خود روز خوبی را سپری کردند و سبز پوشی را تجربه کردند

فولاد هم امروز هم سو با بازار منفی شد و متاسفانه جنجال اخیر بر سر قیمت گذاری بی تاثیر نبوده است.امید میرود که این روزهای بازار  به زودی تمام شود.

اخبار روز

  1. بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد که کاهش تولید نفت عربستان و انتقال قدرت به دموکرات‌ها در ایالات متحده آمریکا سبب می‌شود قیمت نفت خام برنت تا تابستان 2021 به 65 دلار برای هر بشکه برسد.
  2. مجید باقری با اشاره به نوسان شدید سهام شرکت سایپا، گفت: در مورد سهام‌داران شرکت سایپا دو نکته وجود دارد، اولاً چون بنده هم مواردی که مربوط به بازار سهام است را رصد می‌کنم، به هیچ‌وجه سایپا از یک قاعدۀ کلی مستثنی نبوده است و همراه روند بازار پیش می‌رود.
  3. سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس از بررسی موضوع قیمت‌گذاری فولاد در سه شنبه آینده خبر داد و گفت: فساد، وزارت صنعت را به سمت چنین تصمیمی هدایت کرده و ثمری جز زیان سهامدار و جابجایی منافع عده‌ای خاص ندارد.
  4. شستا از تجدید ارزیابی در زیرمجموعه های خود از محل " مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها" خبر داد.
  5. اطلاع مي‌رساند؛ بازارگرداني سهام شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان، از امروز چهارشنبه مورخ 1399/10/24 آغاز ميگردد.
  6. پنجشنبه آینده یکی از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه بیدلند_خلیج_فارس با ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و با درآمد سالانه ۷۵۰ میلیون دلار که با افتتاح آن بخش قابل توجهی از فلرهای نفتی خوزستان خاموش می‌شود افتتاح خواهد شد.

بازارهای موازی

در بازار موازی در این چند روز فقط روند بیت کوین و خرید وفروش این ارز دیجیتال در صدر خبرها بوده است در این چند روز هم وجود مزرعه جهت استخراج ، در فضای مجازی حسابی مورد بحث بوده است.قیمت بیت کوین امروز 35 هزار دلار بود.قیمت دلار نسبت به دیروز کاهشی معامله شد و پیش بینی ها برای قیمت پایین تر گفته شده است.قیمت خودرو هم با پخش خبر واردات ماشین های دست دوم و کارکرده نزولی خریدو وفروش می شود.

کدال خوانی

اتکام: این نماد در 3 ماهه  203 ریال سود محقق کرده است مدت مشابه این عدد 93 ریال بود.

سرمايه گذاري کشتيراني جمهوري اسلامي ايران از زیر مجموعه های حکشتی در ۳ماهه قبل ۱۵۵۶ میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری ها دارد.

درهاور : این نماد در مقایسه با سال قبل بسیار بهبود داشته و 9 ماهه به سود 1842 ریالی رسیده است و 589 میلیارد ریال سود عملیاتی و 368 میلیارد ریال سود خالص دارد.

بکام : این نماد در 9 ماهه به تحقق سود 47 ریالی با سرمایه جدید رسیده است . سهم  376 میلیارد ریال سود خالص محقق کرده که از کل سال  قبل بیشتر بوده است.